Czy dieta keto może pomóc w leczeniu chorób autoimmunologicznych?

Czy dieta keto może pomóc w leczeniu chorób autoimmunologicznych?

Choroby autoimmunologiczne są jednymi z najczęstszych przyczyn niepełnosprawności na świecie. Choroby te powodują, że układ odpornościowy atakuje własne tkanki i narządy, co prowadzi do uszkodzenia lub zaburzeń funkcji. W ostatnich latach coraz więcej osób zaczyna stosować dietę ketogeniczną jako sposób na leczenie chorób autoimmunologicznych. Dieta ta polega na spożywaniu dużej ilości tłuszczu, średniej ilości białka i małej ilości węglowodanów. Czy dieta ketogeniczna może być skutecznym sposobem leczenia chorób autoimmunologicznych?

Jak działa dieta ketogeniczna?

Dieta ketogeniczna jest rodzajem diety niskowęglowodanowej, która polega na spożywaniu dużej ilości tłuszczu, średniej ilości białka i małej ilości węglowodanów. Gdy organizm otrzymuje mało węglowodanów, zmusza go to do wykorzystania tłuszczu jako głównego źródła energii. Kiedy organizm spala tłuszcz, powstają produkty uboczne – ciała ketonowe. Te ciała ketonowe są uważane za silny przeciwutleniacz i mają potencjał do hamowania procesu autoimmunologicznego.

Czy dieta ketogeniczna może pomóc w leczeniu chorób autoimmunologicznych?

Istnieje kilka badań sugerujących, że dieta ketogeniczna może mieć pozytywny wpływ na choroby autoimmunologiczne. Jedno z badań wykazało, że pacjenci cierpiący na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) odnotowali poprawę po 6 tygodniach stosowania diety ketogenicznej. Inne badanie wykazało, że pacjenci cierpiący na toczeń rumieniowaty układowy (TRU) odnotowali poprawę po 12 tygodniach stosowania diety ketogenicznej. Należy jednak pamiętać, że istnieje ograniczona liczba badań dotyczących tego tematu i konieczne są dalsze badania.


przez

Tagi: