Dieta ketogeniczna stała się skuteczną metodą odchudzania na całym świecie. Można jeść smaczne potrawy, a jednocześnie chudnąć. Dużym plusem jest to, że dieta keto nie jest wzdymająca, dzięki czemu twój brzuch będzie cały czas płaski. Węglowodany zawarte w produktach pełnoziarnistych, kaszach, ryżu czy warzywach mogą wzdymać, przez co brzuch wydaje się większy. W diecie ketogenicznej praktycznie eliminuje się z diety te produkty, zatem problem znika i możesz się cieszyć płaskim brzuchem. Mniejsze porcja spożywanych posiłków ułatwią ci wykonywanie regularnych treningów, a także codziennie funkcjonowanie.
Co jeść na diecie keto?
Dieta ketogeniczna polega na wyeliminowaniu z diety węglowodanów, które zastępujesz tłuszczem. To sprawia, że po okresie adaptacji w twoim organizmie zajdą pewne zmiany. Między innymi wytworzy się więcej ciał ketonowych, dzięki czemu tłuszcz stanie się głównym źródłem energii. Niemniej jednak dozwolone jest spożycie niektórych źródeł węgli, aby dostarczyć błonnik czy wytrwać na diecie przez dłuższy czas. Pamiętaj jednak, że stosując dietę ketogeniczną na odchudzanie musisz liczyć kalorie. To nie jest tak, że przestajesz spożywać węglowodany i nagle schudniesz jedząc codziennie frytki czy pizzę.
Ile kalorii mają mieć produkty na diecie keto?
Niezależnie od rodzaju diety deficyt kalorii jest konieczny, żeby móc spalać tłuszcz. Dieta ketogeniczna może przyspieszyć proces spalania tłuszczu, dzięki większej ilości ciał ketonowych, jednak deficyt jest kluczowy. W końcu po co twój organizm miałby sięgać po energię z tłuszczu, jeśli wraz z pożywieniem dostarczasz jej nadmiar.
Jakie produkty są dobre na keto?
Na diecie ketogenicznej możesz jeść mięso, mleko, przetwory mleczne, orzechy, awokado, jaja, ryby i owoce morza. Zatem wszystko z wyjątkiem warzyw i owoców, jednak są pewne wyjątki. Kiszone ogórki czy kapusta są wskazane, gdyż nie dostarczają dużej ilości kalorii czy węglowodanów, a pozytywnie wpływają na układ pokarmowy. Zatem nie rezygnuj z kiszonek. Tłuszcze powinny stanowić około 70% diety, białko 20-30%, a węglowodany maksymalnie 5-10%. Nabiał może być dobrym źródłem białka w diecie ketogenicznej, jednak unikaj kupowania jogurtów z cukrem, gdyż może to negatywnie wpłynąć na dietę.
Jakie warzywa są dobre na diecie ketogenicznej?
Dopuszczalne w diecie są warzywa o niskiej zawartości węglowodanów, czyli cukinia, bakłażan, ogórek, kapusta, kalafior, brokuł, papryka, cebula, czosnek i różnego rodzaju grzyby. Jest to zatem całkiem spora ilość dopuszczalnych warzyw. Kiedy najdzie cię ochota na kanapkę weź kilka liści sałaty, posmaruj serkiem kanapkowym, dodaj dozwolone warzywa, wędlinę i zajadaj się swoją keto kanapką. Orzechy i nasiona są bogate w tłuszcze, przez co mogą być dobrą przekąską w ciągu dnia. Jednak są wysokokaloryczne, dlatego nie przesadzaj z ich ilością, jeśli zależy ci na odchudzaniu.