Dieta ketogenna, ketogeniczna, keto, ketoza

Co to jest dieta ketogeniczna?


Dieta ketogeniczna – zasady żywienia

Jak się odżywiać na diecie ketogenicznej? W czym konkretnie nam może pomóc? I oczy warto pamiętać? Właśnie na te pytanie odpowiemy dzisiaj. W artykule zawarliśmy najważniejsze informacje dotyczące diety ketogenicznej.

Dieta keto – czym jest?

Dieta ketogeniczna bazuje na mniejszej ilości węglowodanów w diecie. Za to zwiększa się ilość tłuszczy, a białko pozostaje na tym samym poziomie. Istotne jest przy tym to, że węglowodany nie przekraczają 10%, gdzie zwykle mamy do czynienia z 45-65%. Jest to zatem całkiem niska wartość.

jajka krewetki ogórki sałata na diecie ketogenicznej
Jeśli lubisz takie jedzonko, dieta keto będzie przyjemna!

Na czym polega dieta keto?

Podczas diety ketogenicznej należy zadbać o zbilansowany posiłek, w którym nie będzie brakować żadnych istotnych makroskładników. Dzięki temu nie doprowadzimy do żadnych nieprzyjemnych skutków ubocznych, które miałyby mieć wpływ na nasz organizm/

Kiedy zmniejsza się ilość cukrów, organizm zacznie korzystać z białek i tłuszczy, by znaleźć nowe źródło energii. Jeżeli proces ten potrwa dłużej, dojdzie nawet do przestawienie metabolizmu i w związku z tym spalania tłuszczy.

Tłuste mięso to podstawa energii i wartości odżywczych na diecie ketogenicznej
Tłuste mięso to podstawa energii i wartości odżywczych na diecie ketogenicznej

Wady i zalety diety keto

Tak jak w przypadku wielu innych rozwiązań, tak samo dieta ketogeniczna nie jest wolna od wad. Ma jednak także sporo zalet. W tym:

 • Obniżenie poziomu glukozy i insuliny
 • Mniejsze łaknienie
 • Uczucie sytości
 • Redukowanie masy ciała.

Za to wśród wad wymienia się:

 • Zbyt duża ilość cholesterolu i tłuszczów nasyconych
 • Większe ryzyko chorób, jak kamienie nerkowe, stłuszczenie wątroby
 • Ograniczona podaż witamin, błonnika i minerałów
 • Efekty uboczne np. nieprzyjemny zapach z ust, zaparcia

Warto przy tym wspomnieć o ketozie. Jest to właśnie stan, w który wchodzi organizm, gdy dostarczamy mu mniejszą ilość węglowodanów na rzecz tłuszczy. Jest to ważna kwestia, której nie można pomijać.

Co można jeść na diecie ketogenicznej?

Jest to dieta, która kojarzy nam się głównie z tłustymi posiłkami. Jednak trzeba przy tym dbać o zbilansowane posiłki. Większość tłuszczy powinna pochodzić z produktów roślinnych, jak orzechy, awokado, pestki i nasiona. Warto przy tym sięgać po tłuste ryby oraz węglowodany z niewielką ilością błonnika i dużą ilością tłuszczy, jak pomidory, szparagi.

Awokado to dobry tłusty owoc na diecie ketogenicznej
Awokado to dobry tłusty owoc na diecie ketogenicznej

Przeciwskazania do diety keto

Choć jest to popularna dieta, to trzeba liczyć się z tym, że nie dla każdego będzie to odpowiednie rozwiązanie. Nie powinno się po nią sięgać, gdy należymy do pewnych grup:

 • Sportowcy
 • Kobiety w ciąży i karmiące piersią
 • Osoby z problemami układu pokarmowego, chorobami sercowo-naczyniowymi
 • Przy niedożywieniu
 • Przy chorobach wątroby, trzustki.

Podsumowanie o diecie ketogennej

Widzimy więc, że dieta ketogeniczna choć może przynosić dobre efekty, powinna być stosowana ostrożnie. U niektórych osób może doprowadzić nawet do poważnych problemów, których chcielibyśmy uniknąć.

, , , ,

Zrób zakupy keto online