Dieta ketogenna, ketogeniczna, keto, ketoza

Co to jest dieta ketogeniczna?


Dieta ketogeniczna – dlaczego warto ją stosować na odchudzanie?

Chcesz wiedzieć czy jest dieta ketogeniczna i czy jest pomocna w odchudzaniu? Jak zaplanować taką dietę? Czy każdy może z niej skorzystać? Odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące diety ketogenicznej znajdziesz w tym artykule. 

Dieta ketogeniczna polega na wyeliminowaniu z diety węglowodanów, które zastępujesz tłuszczem. Dopuszczalne są jedynie niewielkie ilości niektórych warzyw i owoców, jednak powinny być one spożywane sporadycznie. Podstawą diety jest tłuszcz, który powinien stanowić 60-70% dostarczanych kalorii. Reszta to białko, które jest niezbędnym składnikiem w każdego rodzaju diecie. 

Dieta ketogeniczna a odchudzanie
Dieta ketogeniczna a odchudzanie

Czy dieta ketogeniczna jest pomocna w odchudzaniu?

Każda dieta odchudzająca jest skuteczna, jeśli stosujesz deficyt kaloryczny. To właśnie mniejsza podaż kalorii sprawia, że twój organizm uzupełnia brakującą ilość energii z procesu spalania tkanki tłuszczowej. Żeby spalić 1 kg tłuszczu, musisz dostarczyć około 7000 kcal mniej. Zatem jeśli chcesz schudnąć 1 kg w dwa tygodnie, musisz jeść 500 kcal dziennie mniej. Dieta ketogeniczna będzie skuteczna w odchudzaniu tylko, jeśli utrzymasz deficyt kaloryczny. Może to być jednak łatwiejsze niż w przypadku zwykłej diety, gdyż tłuste potrawy są bardziej sycące. Dzięki czemu przez dłuższy czas nie będziesz głodny. Dostarczając dużą ilość tłuszczu w twoim organizmie wytwarzane są ciałka ketonowe. Oczywiście proces ten jest powolny i w dużej mierze zależy od genów. Ciałka ketonowe będą wykorzystywać tłuszcz jako główne źródło energii. Dotyczy to zarówno spożytego tłuszczu, jak i tkanki tłuszczowej. Zatem dieta keto może przyspieszyć proces spalania nadmiaru tłuszczu. Przejście w stan ketozy zajmuje do 2-3 tygodni. To właśnie po tym czasie będziesz odczuwał wszystkie korzyści płynące z diety ketogenicznej.

czy dieta ketogeniczna jest pomocna w odchudzaniu,dlaczego warto stosować dietę keto
czy dieta ketogeniczna jest pomocna w odchudzaniu i dlaczego warto stosować dietę keto

Dlaczego warto stosować dietę keto?

Dieta keto polega na spożywaniu dużej ilości tłuszczu, który staje się głównym źródłem energii. Tłuszcz znacznie dłużej będzie dodawał ci energii, dzięki czemu rzadziej będziesz jadł, a także będziesz miał znacznie więcej energii w ciągu dnia. Osoby, które zdecydowały się przejść na dietę ketogeniczną często odstawiają używki w postaci kawy czy herbaty, gdyż nie czują potrzeby ich spożywania. Duża ilość energii sprawia, że nie muszą one sięgać po napoje pobudzające. Dieta ketogeniczna sprawdzi się u osób, które chcą mieć płaski brzuch. Tłuste potrawy są bardziej kaloryczne, dlatego też porcje będą mniejsze. Dodatkowo nie będziesz spożywał dużej ilości węglowodanów, a to one powodują wydęty brzuch. 

Jak stosować dietę ketogeniczną?

Dieta ketogeniczna, jak każda inna wymaga wprowadzenia. Początkowo może ci brakować dużych posiłków, które są wypełnione węglowodanami. Jednak z czasem przyzwyczaisz się do nowego sposobu żywienia. Po około 2-3 tygodniach twoje ciało będzie wykorzystywać tłuszcz jako podstawowe źródło energii. W diecie dopuszczalne jest spożywanie niewielkiej ilości warzyw, co jest szczególnie przydatne na początku. Jeśli najdzie cię ochota na kanapkę, możesz wykorzystać sałatę, która smarujesz serkiem, dodajesz szynkę, ser żółty, a także plasterków pomidora bądź ogórka. W internecie znajdziesz wiele przepisów, które pozwolą ci wykonać wersje keto twoich ulubionych potraw. Pamiętaj, że dieta keto to nie jedzenie samych fast-foodów. Fast-foody mogą być dodatkiem do diety, ale postaraj się przygotowywać zdrowe posiłki.

,

Zrób zakupy keto online