Dieta ketogenna, ketogeniczna, keto, ketoza

Co to jest dieta ketogeniczna?


Czym jest dieta ketogeniczna? Co to jest dieta ketogenna?

Co to jest dieta keto?

Dieta ketogeniczna jest to nowoczesna dieta, która dzięki wykorzystaniu naturalnych procesów zachodzących w organizmie pozwala na zdrowe i szybkie schudnięcie. Najważniejszymi jej składnikami są tłuszcze, zarówno zwierzęce, jak i roślinne, oraz rozmaite źródła węglowodanów. Dieta zapewnia zachowanie dziennych norm tych składników, więc dzięki temu już 3 posiłki zapewniają nam niezbędne do funkcjonowania witaminy oraz minerały.

Na czym polega dieta ketogenna?

Dieta ketogeniczna łączy dwie wspaniałe sytuacje dla naszego organizmu – chudnięcie spowodowane utratą tkanki tłuszczowej oraz dostarczanie niezbędnych środków odżywczych. Dzięki niej możemy zrezygnować z odżywek i suplementów, które tylko wydają nam się potrzebne do zmniejszenia masy ciała. Całym sekretem działania tej diety jest wprowadzenie organizmu w stan ketozy. Jest to bardzo korzystny stan dla naszego organizmu i według badań ma on długotrwały pozytywny wpływ na nasze ciało. W czasie jego trwania organizm do pobierania energii zaczyna wykorzystywać tłuszcz zgromadzony w tkankach zamiast prostych cukrów. Odpowiednio stosując tą metodę możemy zrzucić nawet 1,5 kg w tydzień!

dieta keto dla sportowców
Dieta keto dla uprawiających sport, kulturystykę, dbających o wygląd.

Składniki diety keto

Każda dieta może kojarzyć nam się z męczącą monotonnością i mnóstwem drogich produktów. Jednakże dobrze dobrany przez dietetyka jadłospis do diety ketogenicznej może składać się ze zwyczajnych i łatwo dostępnych składników. Jej istota polega bowiem na utrzymaniu specjalnych proporcji białek, tłuszczy i węglowodanów. Warto również wybierać pełnowartościowe, mało przetworzone produkty bogate w tłuszcze, więc na przykład zamiast margaryny lepiej będzie sięgnąć po masło. Lepiej jest również postawić na białka pozyskiwane z produktów odzwierzęcych. Podyktowane jest to faktem, że są one bardziej przyswajalne dla człowieka niż białka roślinne. Nie znaczy to jednak, że musisz rezygnować z źródeł tych drugich – warto uzupełnić dietę różnego rodzaju orzechami czy nasionami. Oprócz tego, że szybciej poczujemy się nasyceni mniejszą ilością pokarmu, będziemy mogli czerpać dodatkowe korzyści zdrowotne. Orzechy zawierają bowiem tłuszcze nienasycone, błonnik oraz witaminę E.  

Wpływ na zdrowie diety ketogenicznej

Ten sposób żywienia został sprawdzony przez ponad 100 lat i od samych początków ludzie dostrzegali jego prozdrowotne działanie. Pojawia się coraz więcej badań, które potwierdzają korzyści płynące z tej diety. Zauważono nie tylko poprawę w zwalczaniu nadwagi i otyłości, ale również w leczeniu chorób nowotworowych, neurodegeneracyjnych (np. choroby Alzheimera) oraz obu typów cukrzycy i insulinooporności.

odchudzanie na diecie keto
Dieta ketogeniczna a odchudzanie, zrzucanie masy

Jeśli chcesz więc w zdrowy sposób zrzucić trochę zbędnych kilogramów bez efektu jojo, warto rozważyć dietę ketogeniczną. Trzeba jednak pamiętać, że aby we właściwy sposób wejść w stan ketozy najlepiej jest skonsultować się z dietetykiem. Tylko w ten sposób możemy mieć pewność, że zachowujemy odpowiednią proporcję składników odżywczych.

, , ,

Zrób zakupy keto online