Dieta ketogenna, ketogeniczna, keto, ketoza

Co to jest dieta ketogeniczna?


Dieta ketogeniczna, dieta ketogenna

Dieta ketogeniczna pozwala na szybką utratę zbędnych kilogramów. Jest to jednak dieta restrykcyjna i nie każdy może sobie pozwolić na jej wprowadzenie. Jakie są jej zasady i efekty opiszemy w poniższym artykule.

Dieta ketogeniczna – na czym polega? 

Dieta ketogeniczna opiera się ona na zmianie sposobu odżywiania, wpływając na procesy metaboliczne, zachodzące w organizmie człowieka. Jest stosowana po to, aby zrzucić kilka dodatkowych kilogramów. Polega ona na całkowitym zastąpieniu węglowodanów, czyli podstawy przeciętnej diety, tłuszczami. Co zaskakujące, okazuje się, że nadmiar tłuszczu w diecie, nie powoduje tycia, a wręcz przeciwnie – przyczynia się do redukcji ilości tkanki tłuszczowej w organizmie. Brzmi to niewiarygodnie, lecz jest to po prostu zjawisko zwane stanem ketozy. Polega na pozyskiwaniu przez organizm energii z własnej tkanki tłuszczowej, co skutkuje zmniejszeniu jej ilości. Choć ciężko w to uwierzyć –  ta dieta naprawdę działa. 

Dieta ketogeniczna – główne zasady  

Jak każda dieta ma ona ważne reguły których powinniśmy przestrzegać, jeśli stwierdziliśmy, że powinniśmy stosować tę dietę. Podstawą w stosowaniu tej diety jest zwiększenie ilości spożywanych tłuszczy, a znaczne zmniejszenie ilości spożywanych węglowodanów. Trzeba ograniczyć posiłki zawierające cukier, a więc nie zaleca się jeść owoców i warzyw. Wskazane jest spożywanie produktów z dużą zawartością tłuszczy: 

 • tłuste mięsa; 
 • ryby;
 • oleje;
 • masło; 
 • śmietanę;

Tłuszcze powinny być wysokiej jakości, czyli tłoczone na zimno, a nie rafinowane. Konkretnymi produktami, które zalecane są podczas stosowania tej diety są: 

 • oliwa z oliwek; 
 • olej kokosowy;
 • olej sezamowy; 
 • olej z awokado;
 • masło kokosowe.
Niskocukrowe warzywa + białko i tłuszcz z jajek i krewetek do polania obficie oliwą i posolenia + ewentualnie cytryna
Niskocukrowe warzywa + białko i tłuszcz z jajek i krewetek do polania obficie oliwą i posolenia + ewentualnie cytryna

Niestandardowo została rozwiązana kwestia owoców i warzyw – podczas stosowania tej diety nie powinniśmy ich spożywać.

Dopuszczalne jest jedynie jedzenie: brokułów, papryki, awokado, pomidora i ogórka. Można jeść też grzyby, najlepiej smażone na głębokim tłuszczu. 

Przykładowy dzień z dietą ketogeniczną 

Poniżej przykładowy jadłospis dzienny, przygotowany w oparciu o zasady diety ketogenicznej:

Śniadanie – jajecznica z mięsem (kiełbasą, wędliną czy boczkiem) 

II śniadanie – pierś z kurczaka z dodatkiem brokułów i oliwek 

Obiad – łosoś z ziołami, przygotowany na parze 

Podwieczorek – serek wiejski (200 g) 

Kolacja – sałatka śledziowa 

Trzeba pamiętać, aby codziennie wymieniać produkty, ponieważ jak każda dieta powinna być urozmaicona. Nie jest to ściśle określona dieta, a więc powinniśmy korzystać z swobody wyboru produktów danego rodzaju. Dodatkowo, monotonia w diecie powoduje szybkie zniechęcenie i moglibyśmy zrezygnować z diety przed osiągnięciem wyznaczonych efektów.. 

Śniadanie na diecie ketogenicznej czyli jajko na płasko + boczek smażony razem z pieczarkami które łatwo wchłoną tłuszcz z boczku lub bekonu + odrobina awokado
Śniadanie na diecie ketogenicznej czyli jajko na płasko + boczek smażony razem z pieczarkami które łatwo wchłoną tłuszcz z boczku lub bekonu + odrobina awokado

Wady diety ketogenicznej 

Chociaż jest ona bardzo skuteczna, jeżeli chodzi o utratę masy ciała, nie może być stosowana przez każdego, ze względu na możliwe do wystąpienia skutki uboczne. Po pierwsze jest ona mocno restrykcyjna i ciężko jest się do niej dostosować, przez znikomą ilość cukru w jadłospisie. Dla niektórych pacjentów herbata czy kawa bez cukru jest po prostu niesmaczna, a rezygnacja ze słodkiego ciastka po obiedzie stanowi spory problem. Potrzeba jest do tego cierpliwość i duża siła woli.

Dodatkowo podczas trwania diety, nie jemy wystarczającej liczby owoców i warzyw, więc nie przyswajamy do organizmu odpowiedniej ilości witamin, które są niezbędne do poprawnego funkcjonowania naszego ciała. Z tego powodu musimy przyjmować wielorakie suplementy. 

Podobnie sprawa wygląda z błonnikiem. Również nie jemy wystarczającej ilości produktów go zawierających, wskutek czego musimy przyjmować go w formie tabletek.  

Pomimo tego, że na początku stosowania diety, około 2-3 miesięcy, będziemy się czuli świetnie – zastrzyki energii, chęci do robienia nowych rzeczy i poczucie lekkości, to po czasie wszystko minie. Pojawią się za to: 

 • problemy ze snem;
 • spadek energii;
 • problemy z koncentracją; 
 • nieprzyjemny zapach ciała;
 • ciągła chęć na słodycze. 

Dieta ketogeniczna – dla kogo nie jest wskazana?

Nie każdy może stosować dietę ketogeniczną, dlatego najlepiej jest skonsultować jej wprowadzenie z lekarzem. Jeśli zdecydujemy się na tą dietę, lepiej abyśmy byli pod kontrolą lekarza lub doświadczonego dietetyka, ponieważ nieodpowiednie stosowanie diety może prowadzić do kwasicy ketonowej. Jest ona bardzo niebezpieczna dla naszego zdrowia, a dodatkowo sprzyja powstawaniu kamieni nerkowych. Ketoza nie jest również bezpieczna dla osób bardzo otyłych, ponieważ ich ogólny stan zdrowia nie jest zazwyczaj najlepszy. Bezwzględnymi przeciwskazaniami do stosowania diety keto są: 

 • problemy z nerkami;
 • problemy z wątrobą;
 • problemy z trzustką;

ponieważ organy te powinny być w pełni sprawne, by poradzić sobie z uwalnianiem ciał ketonowych w tak dużej ilości.

Dieta nie powinna być również stosowana przez kobiety w ciąży i kobiety karmiące piersią.  

Zalety diety ketogenicznej 

 Należy pamiętać, że głównym celem diety ketogenicznej jest zredukowanie nadmiaru tkanki tłuszczowej z organizmu. Oczywiście dieta jest bardzo skuteczna, jeżeli konsekwentnie trzymamy się podanych reguł. Waga spada dosyć dynamicznie, wskutek czego szybko widzimy pożądane efekty.  

Dieta ta polecana jest dla osób chorujących na padaczkę lekoodporną. Stosowanie jej jest również wskazane w przypadku tych dolegliwości: 

 • Zespół Retta 
 • Zespół Dravet  
 • Zespół Doose  
 • Stwardnienie guzowate  
, , , , , , , , ,

Zrób zakupy keto online