Dieta ketogenna, ketogeniczna, keto, ketoza

Co to jest dieta ketogeniczna?


Dieta ketogeniczna – na czym polega jej fenomen?

Dieta ketogeniczna w bardzo krótkim czasie zdobyła rzesze zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Śmiało można stwierdzić, że chyba żadna dieta nie wywołuje tak gorących dyskusji. Założenia diety keto skupiają się przede wszystkim na zmianie „paliwa”, które jest wykorzystywane przez organizm do prawidłowego funkcjonowania.

Osoby stosujące tradycyjną dietę, która uwzględnia spożywanie pewnej ilości cukrów, czerpią energię z glukozy. Z kolei osoby, które weszły w stan ketozy i odżywają się zgodnie z zasadami diety keto, funkcjonują dzięki energii z tłuszczu, który jest dostarczany z pożywieniem. Dla wielu osób ketoza stała się sposobem na życie. Jej zwolennicy twierdzą bowiem, że dzięki keto udało mi się nie tylko zrzucić zbędne kilogramy, ale także całkowicie poprawić jakość swojego życia. Czy dieta ketogeniczna rzeczywiście jest tak zdrowa? Jak właściwie wchodzi się w stan ketozy i czy służy on absolutnie każdemu?

Słonina, smalec na keto
Smalec, czyli tłuszcz zwierzęcy to dobry składnik potraw na ketozie.

Czym jest dieta ketogeniczna?

Głównym założeniem diety ketogenicznej jest ograniczenie spożywania produktów węglowodanowych do absolutnego minimum. Niejednokrotnie słyszeliśmy przecież o szkodliwym działaniu nadmiaru cukru na organizm. Rzeczywiście, cukier przyczynia się do powstawania wielu chorób, takich jak choćby cukrzyca typu 2, która jest prawdziwą zmorą krajów wysokorozwiniętych. Zwolennicy keto uważają, że ograniczenie cukru i produktów, które zawierają duże ilości różnego rodzaju węglowodanów, jest kluczem do zdrowia.

Jak wejść w stan ketozy?

Wchodzenie w stan ketozy jest procesem, którego celem jest całkowita transformacja sposobu działania ludzkiego metabolizmu. Organizm, który został wprowadzony w ten stan, przestaje czerpać energię z glukozy i zaczyna odżywiać komórki ciałami ketonowymi, które wytwarzają się w efekcie ograniczenia węglowodanów na rzecz zdrowych tłuszczy. Oczywiście takie zmiany mogą być szokiem dla organizmu, dlatego należy wprowadzać je stopniowo. Nagłe odstawienie węglowodanów nie jest najlepszym pomysłem na wejście w keto. Pamiętaj, że pierwsze tygodnie wchodzenia w stan ketozy, nazywane fachowo okresem adaptacji, nie należą do najłatwiejszych, dlatego musisz uzbroić się w cierpliwość. Czy będzie warto? O tym przekonasz się wtedy, gdy na własnej skórze odczujesz zbawienne działanie ketozy!

Avocado dobre na diecie ketogennej
Awokado to najlepszy owoc na keto ze względu na wysoką zawartość tłuszczu w porównaniu z innymi owocami.

Czy dieta ketogenicza jest zdrowa dla wszystkich?

Warto pamiętać o tym, że dieta ketogeniczna nie jest dietą odchudzającą. Owszem, jednym z efektów keto jest trwała redukcja zbędnej tkanki tłuszczowej. Paradoks ketozy polega na tym, że organizm pozbywa się nadmiaru tłuszczu…odżywiając się tłuszczami. Okazuje się jednak, że proces ten jest niesamowicie efektywny. Dieta keto przyczynia się do znaczącej poprawy wyglądu, ponieważ oprócz tego, że wyszczupla, to jeszcze doskonale wpływa na cerę, włosy i paznokcie. Osoby, które wypróbowały dietę ketogeniczną , twierdzą, że mają dużo więcej siły, energii i motywacji do działania. Czy to oznacza, że ketoza służy absolutnie każdemu? Niekoniecznie! Wchodzenie w stan ketozy odradza się osobom cierpiącym na choroby wątroby, nerek i trzustki. Zanim organizm przyzwyczai się do zmiany sposobu czerpania i wykorzystywania energii, narządy te mogą w początkowej fazie być nieco przeciążone. Dlatego przed rozpoczęciem okresu adaptacji zaleca się wykonanie stosownych badań i rozmowę z lekarzem rodzinnym.

, , , , ,

Zrób zakupy keto online