Dieta ketogeniczna zyskała wielu fanów, a wszystko przez przejrzyste założenia, które skutecznie pomagają w procesie odchudzania. Jej głównym założeniem jest zwiększenie udziału tłuszczu w diecie, a zdecydowane ograniczenie węglowodanów. Trzeba jednak przyznać, że różni się ona od tradycyjnego planu żywieniowego i przejście na nią wiąże się ze sporymi zmianami w jadłospisie. Należy zatem przygotować się na walkę ze słabościami, apetytem na to, co trzeba wykluczyć z diety i wypracowywaniem nowych nawyków!
Dieta ketogeniczna: jak działa?
Celem diety ketogenicznej jest wprowadzenie organizmu w stan ketozy poprzez znaczne ograniczenie węglowodanów. Wówczas metabolizm może pobierać energię głównie z tłuszczy, a nie z glukozy. W takim przypadku spalanie tkanki tłuszczowej jest znacznie łatwiejsze niż przy tradycyjnej diecie i jej nadmiar w końcu ulega zmniejszeniu.
Dieta ketogeniczna: produkty dozwolone i zakazane!
Niewskazane na diecie keto jest spożywanie ryżu, makaronu, pieczywa, wysokowęglowodanowych owoców (np. mango, banan) a także cukrów w tym słodyczy, czy też słodzonych i gazowanych napoi. Dieta ketogeniczna ma opierać się przede wszystkim na tłuszczach roślinnych i zwierzęcych w każdej postaci, a także na dobrej jakości i łatwo przyswajalnym białku. Dobrze zbilansowana nie powinna powodować żadnych braków składników odżywczych. Wśród zalecanych w diecie produktów są: mięsa (drób, wołowina, wieprzowina itd.) ryby i owoce morza, oleje roślinne, awokado, czy też tłuste przetwory mleczne.
Dieta ketogeniczna – propozycję posiłków:
Przykładowe posiłki oparte na zasadach diety keto, uwzględnią już wskazane grupy produktów. Wśród zalecanych śniadań z pewnością nie znajdą się tradycyjne kanapki, czy płatki śniadaniowe, a na kolacje żadne makarony. Oznacza to dla niektórych naprawdę spore zmiany w jadłospisie. O to kilka przykładowych posiłków:
– Sałatka z tuńczykiem z awokado i suszonymi pomidorami.
– Koktajl mleczny z mleka kokosowego i garść truskawek.
– Duszone mięso wieprzowe ze szpinakiem i sosem śmietanowo serowym.
– Fritatta z pieczarkami.
– Szakszuka z boczkiem.
– Smażona wątróbka drobiowa w sosie śmietanowym z pieczarkami.
– Jogurt naturalny lub grecki z garstką orzechów.
– Sałatka brokułowa z jajkiem, migdałami i majonezem.