Dieta ketogenna, ketogeniczna, keto, ketoza

Co to jest dieta ketogeniczna?


Propozycje posiłków na diecie ketogenicznej! Czyli, co jeść, by zredukować masę…

Dieta ketogeniczna zyskała wielu fanów, a wszystko przez przejrzyste założenia, które skutecznie pomagają w procesie odchudzania. Jej głównym założeniem jest zwiększenie udziału tłuszczu w diecie, a zdecydowane ograniczenie węglowodanów. Trzeba jednak przyznać, że różni się ona od tradycyjnego planu żywieniowego i przejście na nią wiąże się ze sporymi zmianami w jadłospisie. Należy zatem przygotować się na walkę ze słabościami, apetytem na to, co trzeba wykluczyć z diety i wypracowywaniem nowych nawyków! 

utrata masy na keto

Dieta ketogeniczna: jak działa? 

Celem diety ketogenicznej jest wprowadzenie organizmu w stan ketozy poprzez znaczne ograniczenie węglowodanów. Wówczas metabolizm może pobierać energię głównie z tłuszczy, a nie z glukozy. W takim przypadku spalanie tkanki tłuszczowej jest znacznie łatwiejsze niż przy tradycyjnej diecie i jej nadmiar w końcu ulega zmniejszeniu.

Dieta ketogeniczna: produkty dozwolone i zakazane! 

Niewskazane na diecie keto jest spożywanie ryżu, makaronu, pieczywa, wysokowęglowodanowych owoców (np. mango, banan) a także cukrów w tym słodyczy, czy też słodzonych i gazowanych napoi. Dieta ketogeniczna ma opierać się przede wszystkim na tłuszczach roślinnych i zwierzęcych w każdej postaci, a także na dobrej jakości i łatwo przyswajalnym białku. Dobrze zbilansowana nie powinna powodować żadnych braków składników odżywczych. Wśród zalecanych w diecie produktów są: mięsa (drób, wołowina, wieprzowina itd.) ryby i owoce morza, oleje roślinne, awokado, czy też tłuste przetwory mleczne. 

awokado jest dobre w diecie keto

Dieta ketogeniczna – propozycję posiłków: 

Przykładowe posiłki oparte na zasadach diety keto, uwzględnią już wskazane grupy produktów. Wśród zalecanych śniadań z pewnością nie znajdą się tradycyjne kanapki, czy płatki śniadaniowe, a na kolacje żadne makarony. Oznacza to dla niektórych naprawdę spore zmiany w jadłospisie. O to kilka przykładowych posiłków: 

– Sałatka z tuńczykiem z awokado i suszonymi pomidorami.

– Koktajl mleczny z mleka kokosowego i garść truskawek. 

– Duszone mięso wieprzowe ze szpinakiem i sosem śmietanowo serowym. 

– Fritatta z pieczarkami.

– Szakszuka z boczkiem.

– Smażona wątróbka drobiowa w sosie śmietanowym z pieczarkami. 

– Jogurt naturalny lub grecki z garstką orzechów.

– Sałatka brokułowa z jajkiem, migdałami i majonezem.

tłuste mięso w diecie ketogenicznej
, , , , , ,

Zrób zakupy keto online